Co to jest stal kwasoodporna?

Kwasówka, czyli stal kwasoodporna, jest stopem metali odpornym na działanie kwasów (ale tych słabszych niż kwas siarkowy). Powstaje ona z połączenia stali z dużą ilością chromu (minimum 17%) oraz niklu (8-12%). Bardzo często w stali kwasoodpornej znajdziemy również miedź, mangan, tytan lub molibden.
Spawanie tigiem kwasówki w Olsztynie

Spawanie kwasówki tig to jedna z dwóch metod łączenia stali, po które sięgam na co dzień. Drugą jest spawanie stali nierdzewnej elektrodą otuloną. Obie te techniki mogą posłużyć do połączenia ze sobą przedmiotów ze stali kwasoodpornej. Częściej jednak wybieram spawanie tigiem, głównie ze względu na dużą mobilność tej metody. Niezbędny sprzęt da się łatwo i szybko przewieźć w dowolne miejsce. Dlatego to właśnie nią wykonuję usługę spawania poza siedzibą firmy.

Do spawania stali kwasoodpornej tig potrzebne są:

  • źródło prądu – stałego lub zmiennego (z układem sterowania), czyli spawarka TIG, prostownik spawalniczy czy też inwertor spawalniczy
  • przewód z uchwytem TIG, sterowanie, gaz osłonowy i ewentualne chłodzenie
  • butla z gazem będąca źródłem prądu osłonowego
  • przewód masowy, który połączy spawany przedmiot z źródłem prądu.

Czym jest mosiądz?

Mosiądz jest stopem metali, konkretnie miedzi i cynku. Tego drugiego jest w nim około 10-45%. W miedzi mogą znaleźć się również inne metale, np. glin, ołów, mangan, cyna, chrom, żelazo czy krzem. W zależności od składu mosiądz może topić się w różnych temperaturach, są one jednak niższe niż 1000 stopni Celsjusza. Jest łatwy do rozpoznania wśród innych metali ze względu na swój żółto-pomarańczowy kolor.
Spawanie mosiądzu tig w Olsztynie – jak wygląda?

Spawanie mosiądzu tigiem, podobnie jak łączenie innych metali kolorowych może nastręczać pewnych trudności wynikających z właściwości tego stopu. Trudniej jest je stopić przez dobre przewodnictwo cieplne. Mogą wejść w reakcję z tlenem, przez co dojdzie do zanieczyszczenia spoiny. Mosiądz da się spawać metodą TIG. Polecam ją szczególnie ze względu na możliwość połączenia nią metali o różnej grubości. Jest również wygodna, ponieważ można nią spawać w każdej pozycji, a sprzęt można łatwo przewieźć w każde miejsce. Dzięki temu spawanie mosiądzu tig staje się idealnym narzędziem do łączenia metali kolorowych. Spawanie mosiądzu tigiem warto docenić również ze względu na otrzymanie wysokiej jakości spoiny.

Spawanie mosiądzu ze stalą – jakie jest zastosowanie?

Zastosowań spawanego mosiądzu może być wiele. Na pewno jest on często wykorzystywany w kowalstwie i innych pracach artystycznych. Oprócz tego po zespawany mosiądz sięga się w przemyśle samochodowym, chemicznym, okrętowym, precyzyjnym, elektrotechnicznym czy w metaloplastyce. Drobne elementy mosiężne znajdziemy w instrumentach muzycznych, okuciach budowlanych.
Gdzie wykonuję spawanie mosiądzu?

Spawaniem mosiądzu ze stalą zajmuję się zarówno w siedzibie firmy – w Olsztynie, jak i uwzględniając dojazd do klienta – na obszarze Krakowa i w promieniu około 150 km od niego. Spawanie mosiądzu metodą tig mogę wykonać na budowach czy w firmie, domu klienta.

Czym jest stal czarna?

Stal czarna, inaczej nazywana węglową, jest stopem żelaza z węglem, niekiedy również z niewielkimi domieszkami innych pierwiastków. Duża zawartość węgla sprawia, że ten stop wyróżnia się dużą twardością oraz wytrzymałością. Ponieważ stal czarna może ulegać korozji, elementy z niej wykonane muszą zostać odpowiednio zabezpieczone oraz używane w takich warunkach, w których nie ma ryzyka wystąpienia rdzy. Stal czarna posiada bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie i ślusarstwie. Używana jest do wyrobu narzędzi ręcznych i maszynowych. Ze stali czarnej można tworzyć różne konstrukcje spawane. Materiał ten wykorzystywany jest również w warsztatach samochodowych (wykonuje się z niego niektóre elementy pojazdów).

Spawanie tigiem stali czarnej w Olsztynie.

TIG, czyli Tungsten Inert Gas, to uniwersalna metoda, którą można spawać prawie wszystkie metale i stopy w najróżniejszych pozycjach. Pozwala ona na spawanie wielu różnych materiałów o szerokim zakresie grubości – nawet bardzo cienkich blach. Jej największą zaletą jest uzyskanie wysokiej jakości spawanego złącza o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych oraz czystość spoiny, a także całkowity brak rozprysku ciekłego metalu. Kolejnym atutem tej metody jest możliwość precyzyjnej kontroli nad przebiegiem procesu spawania. Metoda TIG najczęściej stosowana jest do spawania stali nierdzewnej, stali czarnej, kwasoodpornej, stali kotłowej i żaroodpornej, żeliwa, mosiądzu, oraz takich materiałów, jak nikiel, miedź, tytan czy aluminium.

Tam, gdzie bardziej liczy się szybkość prac, a także niższe koszty spawania proponuję spawanie elektrodą otuloną czyli MMA. 

Spawanie stali czarnej – zastosowanie

Spawanie stali czarnej daje szereg możliwości, które można podzielić na poszczególne grupy klientów. Metoda TIG znajduje zastosowanie m.in. w:

  • przemyśle (spawanie konstrukcji stalowych, spawanie rur i rurociągów, spawanie cienkich blach);
  • firmach/sklepach meblarskich, zleceniach od architektów wnętrz, klientów indywidualnych (spawanie balustrad, ogrodzeń, poręczy schodowych, stojaków, regałów, spawanie wydechów oraz tłumików).

Na czym polega spawanie nierdzewki?

Spawanie stali nierdzewnej polega na odpowiednim podgrzaniu i stopieniu materiałów do ich połączenia się ze sobą. Istnieje wiele metod spawania. Istotne jest, by odpowiednio dobrać je do spawanych surowców. Może się bowiem okazać, że po złym zespawaniu, spawane elementy stracą swoje właściwości.

 

 

Jak przebiega spawanie stali nierdzewnych?

Spawanie nierdzewki może się różnić, w zależności od techniki, na jaką się zdecydujemy. Łączenie ze sobą produktów nierdzewnych (lub innych stalowych) wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi, do których konieczne jest posiadanie uprawnień spawalniczych. Są to prace bardzo precyzyjne, ważne jest więc odpowiednio duże doświadczenie. Spawanie stali nierdzewnych przebiega wielooetapowo, konieczne jest odpowiednie przygotowanie spawanych struktur oraz stworzenie prawidłowych warunków. Spawanie tigiem stali nierdzewnej w Olsztynie

Spawanie stali nierdzewnej tig to metoda łukowa wykonywana w osłonie z gazu obojętnego z wykorzystaniem elektrody wolframowej, nietopliwej. Można nią łączyć ze sobą produkty bardzo cienkie, mające kilka milimetrów i bardzo grube – nawet kilkudziesięcio centymetrowe. Jest to jedna z najbardziej precyzyjnych metod. Spawanie tig stali nierdzewnej umożliwia trwałe połączenie praktycznie każdego materiału.
Spawanie stali nierdzewnej elektrodą otuloną w Olsztynie.

Spawanie nierdzewki elektrodą otuloną, czyli metoda MMA sprawdza się również podczas spawania u klienta czy na budowie. Sprzęt niezbędny do zastosowania tej techniki da się łatwo przenosić. Spawanie stali nierdzewnej elektrodą otuloną jest wygodne i pozwala łączyć wiele rodzajów stopów.
Zastosowanie zespawanej stali nierdzewnej

Konstrukcje wykonane ze spawania stali nierdzewnej mogą być stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Powstaną z nich rury, rurociągi, elementy ozdobne (np. produkowane przeze mnie donice nierdzewne i skarbonki), balustrady, barierki, układy wydechowe. Po nierdzewkę spawaną sięgają branże spożywcze, lakiernicze, samochodowe, farmaceutyczne, stoczniowe, włókiennicze czy celulozowo-papiernicze.
Do kogo kieruję usługę spawania nierdzewki?

Spawanie stali nierdzewnej kieruję do wszystkich zainteresowanych tego typu produktami osób. Swoje usługi świadczę przede wszystkim w Olsztynie, gdzie znajduje się mój warsztat. Spawanie nierdzewki oferuję w Olsztynie i obszarze do 150 km wokół tych miejscowości.